W sytuacji pszenicy znakomicie spisują się te z rodziny oleistych i strączkowych.

Pszenica jest najpopularniejszym ze zbóż i jedynie na terenie Europy uprawa tego gatunku wynosi aż 47%. Zboże to potrzebuje najlepszej jakości gleby. Duże ma także wybór należytego przedplonu, czyli rośliny, która wyrasta na polu przed zasianiem na nim tzw rośliny następczej. W sytuacji pszenicy najlepiej spisują się te z rodziny oleistych a także strączkowych. Siewny materiał należy uprzednio bardzo dobrze przygotować, m.in. ochronić przed ewentualną łamliwością źdźbła w przyszłości.

Jak rozsiewać nasiona? Kluczowa zasada mówi, aby plony nie były później gęsto rozmieszczone. Nasiona zbóż będące w ziemi za siebie “walczą” o dostateczną ilość wody a także inne składniki odżywcze (co jest uniemożliwione przykładowo w warunkach suszy). Ponadto za ciasne umiejscowienie produktu siewnego przyczynia się do powstania wielu chorób oraz znacznie ogranicza równomierny dostęp światła do łanu. Jeśli termin wysiewu z określonych powodów się nieco opóźnił, liczbę nasion musimy troszeczkę zwiększyć (mniej więcej 10-20% więcej aniżeli przewiduje standard wysiewu w zaplanowanym terminie). Siew zbóż, a zwłaszcza pszenicy z reguły powinien odbywać się na głębokość od dwóch do 4 cm. Odległość pomiędzy rzędami musi natomiast wynosić od ośmiu do piętnastu cm.

Pszenica jest rośliną bardzo wymagającą i mimo to uprawa pszenicy na nasiona nie wlicza się do skomplikowanych, to w ostatnich latach posiada na nią wpływ dużo aspektów, a przede wszystkim: szybkie zmiany pogodowe i bardzo duże wahania temperatur, których dawniej nie doświadczaliśmy w aż tak ogromnym stopniu

Więcej na: pszenica jara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *